Eldőlt: a következő években Amerika és Kína azon fog versengeni, ki tud gigaösszegekből jobb mesterséges intelligenciát fejleszteni

2025. január 26. 20:37

Az amerikai Stargate projektre válaszolva Peking is gigapénzeket tol bele a mesterséges intelligencia fejlesztésébe.

2025. január 26. 20:37
null

Mint lapunk megírta: az egyik első elnöki rendeletében Donald Trump egy technológiai gigaberuházást hirdetett meg: a nagy amerikai tech vezetőivel közösen jelentették be, hogy Stargate (Csillagkapu) néven programot indítanak, amelynek keretében 500 milliárd dollárt (200 ezer milliárd forintot, az éves magyar nemzeti össztermék több mint dupláját) fordítanak majd a következő években a mesterséges intelligencia (AI) fejlesztését szolgáló infrastruktúra kiépítésére.

Nem titok, hogy az Egyesült Államok Kínával van nagy versenyben a technológiai elsőségéért, ezért ez a projekt mindenképpen azt célozza meg, hogy 

az Egyesült Államok lépéselőnyét meg tudja őrizni a mesterséges intelligenciáért folytatott fejlesztési versengésben, 

és ezzel a fegyverzetfejlesztési, gazdasági és egyéb érintett szektorokban is. 

A kínai válaszra nem sokat kellett várni: néhány nappal később a Kínai Népköztársaság is bejelentette saját AI-fejlesztési programját, az AI-ipari Fejlesztési Akciótervet.

Ray Wang, a Szilícium-völgy egyik leismertebb tech-elemzője szerint 

Peking erre a projektre 137 milliárd dolláros büdzsét biztosít az első ötéves terv keretében.

A Constellation Research Inc. vezérigazgatója az X közösségi oldalra feltett posztjában felhívja a figyelmet, hogy ez az eddigi legnagyobb kínai AI-fejlesztési kezdeményezés.

A technológia szakember a posztban az információi alapján részletezi a kínai tervet: a program átfogó célja, hogy erősítse Kína technológiai önbizalmát, vagyis növelje az AI-infrastruktúrát, a számítógépes kapacitásokat, az adatforgalmat és a hardware-ellátottságot, hogy lendületet adjon a tech innovációknak, fejlesztéseknek.

A főbb fejlesztési területeket is kijelölték a kínaiak: 

az AI-működtette robotika, a biogyártás, a korszerű, új fejlesztésű anyagok és a dróntechnológiák terén akarnak kitörni. 

Ennek finanszírozására pedig egy olyan pénzügyi ökoszisztémát alakítanak ki, amely elősegíti az innovációkat, az ipari növekedést és a fenntartható fejlődést.

Nyitókép: Brendan Smialowski / AFP

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
istvanpeter
2025. január 27. 09:42
Jaj, jaj nagyon nagy a baj! Ugyan is a Mesterséges Intelligencia - amelynek ugyan nem sok köze van az intelligenciához - kiválóan alkalmas az emberi társadalom teljes szétverésére és a tervezett digitális világrabszolga birodalom működtetésére. Ebben az új világban az irdatlan nagy számítógépek és információs rendszerek segítségével, minden egyes embert állandóan ellenőriznek és manipulálnak.
2025. január 26. 23:37 Szerkesztve
A mestersége intelligencia majd tejet rajzol a képernyőre. De én a termelői piacon veszem meg inkább. Mert a szemem majd kifolyik, úgy nézem a rutert amihez a tejes bögrémet tartom, de csak nem akar kifolyni a tej az Internetből:)
rugbista
2025. január 26. 21:32
Kína ellen nehéz lesz eljátszani egy új csillag háborús blöfföt. A kínaiak sokkal többen vannak. Közülük nagyon sokan nagyon jól tanulnak. Állítólag a kvantumszámítógép kidolgozásában is előbbre tartanak.
aacius
2025. január 26. 21:26
Most már biztosak lehetünk abban, hogy az atombombához hasonlóan az AI is be lesz vetve ha elkészül. Ha ezt is túléljük, akkor lehet, hogy jön egy aranykor ami korlátozott AI-al lesz támogatva.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!